Bi’ Büyük Aşk Hikayesi - Cemal Süreya , Turgut Uyar ve Tomris Uyar
23.11.2016

Adına sayısız şiirler yazılan, üç büyük şairin ilham perisiydi Tomris. Aşkları için eşlerinden ayrılmış, sevgi dolu kelimelerle dünyalarını yarattılar. Cemal Süreya’nın, Turgut Uyar’ın ve Edip Cansever’in yüreklerine belki bakışlarıyla, sözleriyle ya da dokunuşlarıyla değdi ama her aşkın ardından geriye eşsiz dizeler kaldı.

Kolay değildir kalbin dile dökülmesi. Cemal Süreya, Tomris Uyar’la geçirdiği 3 yılda İkinci Yeni’nin köşe taşı olan şiirlerinde Tomris’ in izlerini taşıdı. Şiir öyle bir şeydir ki bazen bir dizeyle bağlar elimizi kolumuzu. Tıpkı, Cemal Süreya’nın bir tek dizeyle yazdığı “Ama Senin” şiirinde dediği gibi;

“Daha nen olayım isterdin, 
Onursuzunum senin!”

Tomris’i gözü gibi sakınırdı Cemal Süreya, bir an olsun yalnız bırakmazdı. Öyle ki bir akşam Tomris Uyar bu durumdan olan rahatsızlığını Cemal Süreya’ ya şu sözlerle dile getirir; ‘Biraz gez dolaş, arkadaşlarınla falan buluş.’’ Cemal o günden sonra, gün geçtikçe eve geç geldi taa ki Tomris Uyar, Cemal Süreya’nın merdiven altında beklediğini görene kadar. Tomris Uyar durumu “ Şahsiyat Rötarı” olarak yorumlar. Hangimiz aşıkken hislerimizin yaptırımlarına çizgi çekebildik ki?

İki büyük insan bize iki büyük şeyi öğretti; aşkı ve aşka duyulan saygıyı. Bir söyleşisinde Tomris Uyar, Cemal Süreya ile biten ilişkisi hakkında “Beni bıraktı ama rahat edemedi. Ona göre bana sahip olunamazdı. ‘Senden ayrıldığım anda, senin hakkında, hikâyen hakkında sevdiğimi belirtecek hiçbir şey söylemeyeceğim; benim ağzımdan kimse duymayacak’ dedi ve doğrusu hiç yazmadı.” Rakıyı çok sevmesiyle bilinen Tomris Uyar, büyük aşkın anılarına rakıyla mühür vurmuştur kimbilir.

Okyanuslarda yüzmeyi seven Tomris Uyar 1966 senesinde Ankara’da, uzun soluklu aşk yaşadığı Turgut Uyar’la tanışır. Önceki evliliğinden kalan tedirginlik ve uyumsuzluktan dolayı 7 yıldır şiir yazamayan Turgut Uyar’ın suskunluğu, ilham perisi Tomris Uyar için yazdığı bi’büyük dizelerle kaybolur. Ne de olsa kendinden geçeme halidir aşk.

Tomris Uyar, Turgut Uyar’ın kendisine duyduğu aşkı;  “Turgut, her an elinden kaçıracakmış gibi gereksiz bir kaygıyla yıpranacak; ben de hiçbir rekabetin söz konusu olmadığı bir alanda, boyuna birinci seçilmekten yorulacaktım.” Turgut Uyar ise aşkını yorulmadan, yılmadan bi’ büyük dizelerinde şöyle dile getirir;

"Senin için alışılmış şeyler söyleyemem sana yaraşmaz
kış gecesi amcamızdır bahar yakından kardeşimiz
alır başımı Erzincan'a giderim seni düşünmek için
dörtlükleri bozarım çünkü dağlar ne güne duruyor
kıyılar ve eskimeyen her şey seni anlatmak için

Bir bozuk saattir yüreğim hep sende durur
ne var ki ıslanır gider coşkunluğum durmadan
durmadan
dağ biraz daha benden deniz her zaman senden
hiçbir dileğimiz yok şimdilik tarihten coğrafyadan

Kimselere benzemesin isterim seni övdüğüm
seni övdüğüm zaman
güzel bir çingene yalnız başına dolaşmalı kırlarda
seni övdüğüm zaman "

Neşesi vardır büyük aşkların, ardında bıraktığı hüznün içinde gark olsak da bize sevmeyi öğreten her dizede kendimizden geçeriz keyifle.

Bi’ sevilir,
Bi’ sevinir,
Bi’ büyür ki içinde tarifsiz
Bi’ Büyük’le son bulur sessiz sessiz.